ازدواج سفید

ازدواج سفید

ازدواج سفید


5/5 - (15 امتیاز)

امروز با موضوع ازدواج سفید با شما هستیم.

ازدواج سفید چیست؟
آیا سوال شما در خصوص ازدواج سفید است؟
آیا از تبعات آن اطلاعاتی دارید؟
آیا شما به وکیل متخصص در امور ازدواج و خانواده نیاز دارید؟

مقدمه

همان طور که می دانید اکنون سن ازدواج در بین جوانان ایرانی افزایش پیدا کرده است و افراد تمایل چندانی برای ازدواج ندارند. همین امر سبب پدید آمدن نوعی از ازدواج به نام ازدواج سفید گشته است.

زندگی بدون داشتن رابطه زوجیت و عقد رسمی یا غیر رسمی، مدتی است در جامعه ایرانی رواج یافته و قابل انکار نیست. عدم وجود قوانین جهت تعیین تکلیف ازدواج‌های بدون ثبت، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

ازدواج چیست؟

ازدواج، نکاح یا پیوند زناشویی پیمانی است که به‌ موجب آن به شکل عمومی یک زن و مرد باهم شریک و متحد می‌شوند و خانواده‌ای را تشکیل می‌دهند.

در واقع هدف ازدواج تشکیل خانواده است که تمایل به این امر در نهاد انسان گذاشته شده‌است. ازدواج به روابط جنسی مشروعیت می بخشد. به طور سنتی، ازدواج نقشی اساسی در حفظ اخلاق و تمدن دارد.

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید یعنی زندگی زناشویی بدون ازدواج رسمی، یکی از شیوه‌های رایج زندگی در غرب است. به طوری که حدودا بیش از دو سوم از زوج های آمریکایی بدون ازدواج رسمی، مدتی را با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می‌کنند.

تبادل لوایح فرجام خواهی در طلاق

ازدواج سفید عبارت است از زندگی مشترک زن و مرد بدون ازدواج رسمی. یعنی بدون اینکه خطبه ی عقد یا صیغه بین زن و مرد جاری گردد، با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می‌نمایند.

شکایت از ناخن کار

از آنجایی که کشور ما یک جامعه ایرانی اسلامی است، چنین امری تعریف نشده است و در جامعه اسلامی قابل قبول نیست. لذا این پدیده یا با اطلاع خانواده‌ها صورت می‌گیرد یا به صورت مخفیانه.

به همین علت است که آمار دقیقی از تعداد ازدواج‌های سفید در ایران وجود ندارد. ازدواج سفید به نوعی فرار از ازدواج رسمی به حساب می‌آید.

ازدواج سفید چیست

با توجه به توضیحات فوق، ازدواج سفید در کشور ایران پیوندی غیر رسمی و غیر قانونی است. از آنجایی که زوج ها در ازدواج سفید هیچ گونه مسئولیتی نسبت به یکدیگر ندارند، احتمال بر هم خوردن ازدواج و جدایی نیز در این نوع ازدواج ها بیشتر است.

تمایل جوانان برای ازدواج سفید نیز به دلیل عدم پذیرش مسئولیت، وجود مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر با یکدیگر و غیره می‌باشد.

ازدواج سفید از دیدگاه حقوقی

از دیدگاه حقوقی و از منظر قانون ازدواج سفید جرم است و از نظر شرعی نیز گناه محسوب می‌شود. ازدواج سفید از سوی خانواده و نهادهای اجتماعی نیز پذیرفته شده نمی‌باشد.

بنابراین می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. هرچند که ممکن است ارضای عاطفی و جنسی را به دنبال داشته باشد،‌ اما از آنجایی که این پیوند از نظر حقوقی و قانونی در ایران هیچ جایگاهی ندارد به محض آشکار شدن این نوع رابطه ها، خانواده ها با ان مخالفت می‌کنند و حمایت‌های اجتماعی نیز از زوجین برداشته می‌شود.

همه چیز در مورد هلند

اجازه پدر در ازدواج دختر باکره

بنابراین بهتر است که با فراهم کردن شرایط اجتماعی و اقتصادی مطلوب برای جوانان و تشویق آنان به ازدواج دائم، میزان تمایل آنان را به ازدواج سفید کاهش داد و آنان را از عوارض چنین پیوندهایی دور نگه داشت.

عده‌ای از حقوقدانان نیز ازدواج سفید را مربوط به زندگی شخصی و حریم خصوصی افراد می‌دانند و معتقدند که در هر زمینه‌ای نباید ورود کیفری کرد و با توجه به اصل حداقلی بودن حقوق جزا ورود کیفری به زندگی خصوصی افراد، نقض حریم خصوصی است مگر در پاره‌ای موارد که جرائم جنسی و منافی عفت محسوب گردد و عمومیت پیدا کند که در این صورت تخصیص بردار است و به عنوان آخرین راه حل، ازدواج سفید جرم انگاری خواهد شد.

تبعات ازدواج سفید چیست؟

در پدیده ازدواج سفید ممکن است که یکی از زوجین هر لحظه نسبت به ادامه رابطه و ازدواج رسمی در آینده اظهار بی ‌میلی و پشیمانی کند و این امر سبب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به ویژه به زنان خواهد شد.

از آنجایی که زوج‌ها در این پدیده هیچ تعهد و حمایت مالی‌ای در برابر همسر خود ندارند بنابراین بیشتر اوقات خود را به تفریحات دوران مجردی می‌گذرانند و احتمال خیانت جنسی در این نوع ازدواج، بسیار بیشتر از ازدواج رسمی است.

پاسخ زوجه به دادخواست الزام به تمکین

احتمال اینکه زوج‌ها در ازدواج سفید فقط با همسر خود ارتباط جنسی برقرار کنند بسیار کمتر است از زوج‌هایی که ازدواج رسمی داشته‌اند. در ازدواج سفید احتمال خیانت زنان به مردان ۲۰% اعلام شده است در حالی که این احتمال در ازدواج رسمی تنها ۴% است.

وکیل پذیره نویسی سرقفلی اوقاف

همچنین عوارض بهداشتی ناشی از سقط غیرقانونی جنین و بارداری‌های ناخواسته از تبعات دیگر ازدواج سفید اعلام شده است.

فرزندان حاصل از ازدواج سفید، بیشترین صدمه و آسیب روحی را خواهند دید، زیرا ازدواج سفید به ثبت نمی‌رسد و سرنوشت آنان پس از تولد مشخص نیست. حتی والدین فرزندان حاصل از این ازدواج، سعی می‌کنند به فرزندانی که از چنین روابطی به وجود می‌آیند، دلبستگی چندانی پیدا نکنند.

ادعای زوجیت از سوی زن بر خلاف واقع

همچنین جوانان به خصوص دختران باید توجه داشته باشند که زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت ازدواج را نیز برای افراد کمتر می‌کند.

علاوه بر این هنگامی که زن با مردی که هیچ تصمیمی برای ازدواج رسمی با او ندارد، هم‌خانه می‌شود، نسبت به زنان دیگر بیشتر در معرض خشونت قرار می‌گیرد و سلامت او بیشتر در معرض خطر است. چنان که بعضی از محققان بر این باورند که تعهد در رابطه، ابراز خشونت به طرف مقابل را کاهش می‌دهد.

موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان آمادگی خود را در زمینه ارائه خدمات مشاوره و وکالت اعلام می‌دارد.

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9و10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر وکیل آنلاین در تهران

021-88795408
021-88799562
021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات
ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل پایه یک

09120067661
09120067662
09120067663

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل پایه یک جرایم اقتصادی

بهترین وکیل قاچاق کالا و ارز

09120067664
09120067665
09120067669

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.
دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی وکیل محمد رضا مهری
دفتر وکالت مجازی وکیل آنلاین در ایران خدمات زیر را ارائه خواهد نمود.
مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز.
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل.
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران.
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی.
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران.
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *