نحوه اخذ پایان کار ساختمان

نحوه اخذ پایان کار ساختمان

نحوه اخذ پایان کار ساختمان


5/5 - (22 امتیاز)

با موضوع نحوه اخذ پایان کار ساختمان همراه شما هستیم.

ساخت و ساز شهری نیازمند رعایت اصول و ضوابطی است که در قوانین و مقررات مربوطه پیش بینی شده است و سازندگان املاک می بایست به نحو دقیقی آنها را رعایت کنند. به همین دلیل پس از اتمام عملیات ساخت و ساز شهرداری می بایست مطابقت ساختمان با موازین قانونی را مورد تایید قرار داده و در نتیجه گواهی به نام گواهی پایان کار ساختمان صادر نماید.

اما گاهی شخصی که به لحاظ قانونی و قراردادی مکلف به اخذ پایان کار از شهرداری است  از انجام چنین تکلیفی خودداری می کند و از آن جهت که اخذ گواهی پایان کار ساختمان مقدمه ای برای دریافت صورت مجلس تفکیکی و تنظیم سند رسمی است ذی نفع می تواند دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان را علیه وی مطرح نماید. به همین خاطر آشنایی با نحوه طرح این دعوا در دادگاه علیه متعهد اخذ پایان کار برای افرادی که ساختمان آنها گواهی پایان کار دریافت نکرده است ضرورت دارد.

جهت دریافت مشاوره تخصصی با وکیل دعاوی ملکی در موسسه حقوقی مهر پارسیان از طریق شماره تماس 88663925 یا 88663926 یا 88663927 در ارتباط باشید.

نحوه طرح دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان

سازندگان املاک مکلف هستند که طبق پروانه ساختمان  اقدام به ساخت و ساز نمایند در غیر این صورت  ممکن است که شهرداری به عنوان مرجع ذی ربط در خصوص تخلفات ساختمانی  آنها را جریمه کرده و در موارد خاص نیز  حکم به تخریب ملک صادر نماید. به همین خاطر پس از اینکه عملیات ساخت و ساز ملک  طبق پروانه ساخت و ساز به اتمام رسید لازم است که کارشناسان شهرداری مطابقت عملیات مذکور را با قانون و پروانه ساختمان مورد تایید قرار دهند .

انواع اراضی

در صورت تایید همه جانبه این موضوع شهرداری گواهی پایان کار ساختمان را صادر می کند که ادارات مربوطه بر مبنای این گواهی خدماتی نظیر اعطای انشعاب آب و برق و گاز را در خصوص ملک ارائه داده و ذی نفع پس از دریافت این گواهی می تواند اقدام به دریافت سند رسمی برای ملک نموده و سند تفکیکی دریافت نماید .

گاها شخصی که مکلف به دریافت گواهی پایان کار ساختمان بوده از انجام اقدامات لازم در این خصوص امتناع می کند. به عنوان مثال؛ زمانی که قرارداد مشارکت در ساخت و ساز تنظیم شده و سازنده طبق قرارداد مکلف به دریافت گواهی پایان کار شده است به دلیل تخلفات ساختمانی انجام شده یا هر دلیل دیگر از ایفای تعهد خود امتناع کرده وباعث می شود حقوق قانونی مالک خدشه دار شود .

بعضا هم این فروشنده ملک است که متعهد به دریافت این گواهی بوده و بعد از دریافت مبلغ معامله از دریافت گواهی پایانکار امتناع حودداری کرده که چون خریدار نمی تواند سند رسمی برای ملک خود دریافت کند می تواند علیه فروشنده و سازنده دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان را اقامه نماید و در صورت عدم تحویل به موقع نیز دعوای الزام به تحویل ملک را اقامه می کند.

در تمامی موارد صدر الذکر شخص ذی نفع به عنوان مالک یا خریدار ملک می تواند علیه متعهد دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان را در دادگاه اقامه کند که در این صورت دادگاه پس از بررسی موضوع می تواند حکم به الزام دریافت گواهی پایان کار ساختمان را صادر نماید و پس از آن با صدور اجراییه این فرد را مکلف به انجام تعهد خود نماید.

وکیل آنلاین سرقفلی

جهت دریافت مشاوره تخصصی با وکیل دعاوی ملکی در موسسه حقوقی مهر پارسیان از طریق شماره تماس 88663925 یا 88663926 یا 88663927 در ارتباط باشید.

مراحل طرح دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان

نحوه ثبت دادخواست مربوط به دعوای الزام به اخذ پایان کار ساختمان به این صورت است که یا خواهان وکیل اختیار می کند و یا اینکه خود با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پس از پرداخت هزینه های مربوطه دادخواست خود را به ثبت می کند که در هر صورت این دادگاه حقوقی است که پس از ارجاع دعوی به دادخواست رسیدگی کرده و حکم صادر می کند .

پس از طرح دعوی در دادگاه به این شکل است که در صورت لزوم خواهان در دادگاه حاضر شده و ضمن ادای توضیحات و دفاعیات خویش مدارک مربوطه را به دادگاه ارائه می نماید و پس از پایان رسیدگی نیز دادگاه حکم صادر می کند که پس از قطعیت یافتن حکم می بایست اجرایی شود اجرایی شدن این حکم به این صورت است که خواهان از دادگاه صادر کننده رای تقاضای صدور اجراییه می نماید. و مرحله بعدی این است که اجراییه به متعهد ابلاغ می شود و او به مدت 30 روز فرصت دارد که اقدامات لازم در خصوص اجرای رای را انجام داده و در غیر این صورت بر اساس رای دادگاه خود خواهان یا شخص ثالث اقدام به اجرای حکم دادگاه در خصوص اخذ پایان کار ساختمان نموده و هزینه های مربوط به آن را از متعهد دریافت می نماید.

وکیل تصرف عدوانی

جهت دریافت مشاوره تخصصی با وکیل دعاوی ملکی در موسسه حقوقی مهر پارسیان از طریق شماره تماس 88663925 یا 88663926 یا 88663927 در ارتباط باشید.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل نحوه اخذ پایان کار ساختمان در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
انجام مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معروف ترین وکیل کیفری تهران
وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معتبر ترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان نحوه اخذ پایان کار ساختمان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *