5/5 - (27 امتیاز)

با موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز همراهتان هستیم.

در سال‌های اخیر، اکثر مردم از طریق ارزهای دیجیتال مختلف پول‌های بسیاری به دست آورده‌اند و سپس، برای اشخاص دیگری که قصد دارند در آینده روی این رمز ارزها سرمایه‌گذاری نمایند، کسب‌ وکارهای سودآوری ایجاد کردند.

نکته مهم این است که این پیشرفت ارزش و پذیرش ارزهای دیجیتال توسط کسب ‌وکارهای مختلف، دارای پیامدهایی نیز می‌باشد. زیرا با وجود این که افرادی با قصد خوب به ‌دنبال سرمایه‌گذاری و سودآوری می‌باشند، افرادی هم وجود دارند که با سوءنیت قصد فریب سرمایه‌گذاران را دارند.

امروزه در کشور ما، اینگونه کلاهبرداری‌ بسیار وجود دارد. در واقع وعده و انگیزه به دست آوردن سودهای نجومی از طریق طرح‌های کلاهبرداری و به دلیل وضعیت بد اقتصادی موجود در کشور سبب شده است که تعداد زیادی از مردم ایران در دام کلاهبرداری از این طریق بیافتند.

نکته مهم این است که به دلیل این که تراکنش‌های رمز ارزها ناشناس یا نیمه‌ناشناس می‌باشد و به آسانی صورت می‌گیرد، پیگیری قضایی در این جرایم امری دشوار است به همین دلیل کلاهبرداری از این طریق بسیار گسترده شده است و لازم است حتما از وکیل متخصص کمک و مشاوره دریافت نمایید.

در گروه وکلای کیفری مهر پارسیان، تیم پژوهشی به بررسی موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز پرداخته و همچنین آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما مخاطبان گرامی گرامی می‌باشد.

سوالات مهم در بررسی موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز

 1. رمز ارز چیست؟
 2. خصوصیات اصلی رمز ارز چیست؟
 3. طرح‌های پانزی، هرمی و شبکه‌ای چیست؟
 4. روش کلاهبرداری از طریق طرح‌های پانزی، هرمی و چندسطحی چگونه است؟
 5. روش شناسایی و پرهیز از طرح‌های پانزی و هرمی چیست؟
 6. روش‌های دیگر کلاهبرداری از طریق رمز ارز چیست؟
 7. چرا باید در زمینه کلاهبرداری از طریق رمز ارز از وکیل متخصص مشاوره دریافت کرد؟
فراهم کردن موجبات ارتشا

رمز ارز چیست؟

رمز ارز‌ به معنای پروتکل‌های رمزگرافیکی و یا کد‌های فوق‌العاده پیچیده برای رمز‌گذاری دیتاهای حساس و انتقال آن‌ها استفاده خواهد شد تا معاملات امنی صورت گیرد. بنابراین توسعه‌دهندگان رمز‌ ارزها این پروتکل‌‌ها را براساس اصول پیچیده ریاضیات و مهندسی کامپیوتر ایجاد نموده‌اند که موجب نفوذ ناپذیری شده است.

لازم به ذکر است این پروتکل‌ها هویت افراد استفاده کننده از رمز‌ ارز‌ها را مخفی نگه خواهد داشت و ردیابی آن‌ها را برای هر شخصی و هر دولتی دشوار می‌نماید. کلیه فعالیت‌ها و ارزش‌های این بازار توسط همان کد‌های پیچیده کنترل و ارزیابی خواهد شد و بانک‌ها و یا مقامات دولت‌ها کنترلی بر روی آن‌ها ندارند.

نکته دیگر این که رمز ارزها امکان معامله شدن توسط ارزهای واقعی را دارند و افراد می‌توانند در برخی از مارکت‌های خاص و صرافی‌های شناخته شده، مانند بایننس، ارز‌های دیجیتال خود را با دلار، پوند، یورو و… جایگزین نمایند و درست در این مرحله خطر اصلی رخ می‌دهد، زمانی که هکر‌ها و بدافزار‌ها امکان بلوکه کردن پول افراد را در زمان این انتقال خواهند داشت.

خصوصیات اصلی رمز ارز چیست؟

 1. دیجیتالی بودن: رمز ارز‌ها تنها به صورت دیجیتالی و بر روی کامپیوترها موجود می‌باشند و در اینجا هیچ سکه یا اسکناسی وجود ندارد. بنابراین هیچ پولی به عنوان پشتوانه در بانک‌های مختلف مانند بانک مرکزی برای رمز ارزها وجود ندارد.
 2. غیر‌متمرکز: رمز ارزها دارای سرور مرکزی نیستند. رمز ارزها اصولا بین شبکه‌ای از هزاران کامپیوتر توزیع شده‌اند. بنابراین به شبکه‌هایی که دارای سرور مرکزی نیستند، شبکه‌های غیر‌متمرکز گفته خواهد شد.
 3. همتا به همتا: رمز ارزها به صورت آنلاین از یک شخص به شخص دیگر انتقال داده می‌شوند. کاربران رمز ارز از طریق بانک، پی‌پال یا فیسبوک با یکدیگر در ارتباط نمی‌باشند. در واقع آن‌ها بدون هیچ واسطه با یکدیگر معامله خواهند کرد. بنابراین در دنیای رمز ارزها هیچ شخص ثالث معتمدی وجود ندارد.
 4. نام مستعار: در این خصوص باید گفت جهت استفاده از رمز ارزها یا به تملک درآوردن آن‌ها نیاز نمی‌باشد که افراد حتما اطلاعات شخصی خود ارائه نمایند. بنابراین افراد می‌توانند با یک نام مستعار و به صورت ناشناس به معامله رمز ارزها اقدام کنند.
 5. بدون نیاز به اعتماد: در این مورد باید گفت، به دلیل این که اشخاص ثالث معتمدی وجود ندارند و جهت استفاده از سیستم لازم نیست به شخص یا سازمان دیگری جهت نظارت و کنترل دارایی اعتماد نمایند و کاربران در هر حالتی کنترل کامل پول و اطلاعات خود را دارند.
 6. رمزنگاری ‌شده: هر کاربر دارای کد ویژه‌ای است که از دسترسی سایر کاربران به اطلاعات او جلوگیری خواهد شد، که به این عمل رمزنگاری می‌گویند و هک کردن آن‌ها تقریباً ممکن نیست. بنابراین زمانی که اطلاعات از طریق رمزنگاری پنهان خواهد شد، اصطلاحاً گفته می‌شود، اطلاعات رمزنگاری شده است.
 7. جهانی: هر کشور دارای ارز مخصوص به خود است که به آن ارز فیات گفته می‌شود. منتقل کردن ارزهای فیات در سطح جهانی امری دشواری می‌باشد. رمز ارزها را به آسانی می‌توان به سراسر جهان ارسال نمود. بنابراین به ارزهای رمزنگاری ‌شده، ارزهای بدون مرز می‌گویند.
مقایسه خیانت در امانت و کلاهبرداری

طرح‌های پانزی، هرمی و شبکه‌ای چیست؟

طرح‌ پانزی نوعی کلاهبرداری در سرمایه‌گذاری می‌باشد که با وعده‌ی‌ پرداخت بازدهی معین به سرمایه‌گذاران موجود از محل کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاران جدید، افراد را فریب خواهند داد.

در واقع طرح‌های پانزی و هرمی بزرگترین بخش از کلاهبرداری‌ها در این حوزه می‌باشند و بنای اصلی اکثر این نوع کلاهبرداری همین ترفند پانزی می‌باشد.

لازم به ذکر است در این طرح، کلاهبرداران افرادی را که اطلاعی ندارند را تشویق خواهند کرد تا برای سرمایه‌گذاری در یک یا چند پروژه سودآور، پول‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار بدهند و به دلیل این که سود این طرح‌ها بسیار زیاد است، اکثر افراد فریب خواهند خورد.

در این روش کلاهبرداری پول سرمایه‌گذاران در هیچ جایی سرمایه‌گذاری نخواهد شد و فقط با نوعی بازی با پول، از سرمایه‌ی افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت خواهد شد تا آن‌ها به سیستم اعتماد کنند و از این طریق افراد بیشتری وارد سیستم شوند. سپس زمانی که کلاهبرداران پول کافی به دست آوردند و دیگر افراد زیادی وارد نشدند، طرح از بین خواهد رفت و کلاهبرداران فرار می‌کند.

ذکر مثال برای طرح پانزی:

یک کلاهبردار که قصد انجام ترفند پانزی را دارد. یک شرکت یا سایت جعلی تأسیس می‌نماید و در آن به افراد بسیاری وعده خواهند داد که در صورتی که هر یک از آن‌ها مثلا ۱ میلیون تومان پول بپردازند، او با آن پول‌ها در بازار بورس نیویورک، ارزهای دیجیتال یا هر جای دیگری سرمایه‌گذاری خواهد کرد و ماهی ۲۰۰ هزار تومان « 20 درصد» سود تضمینی به سرمایه‌گذاران می‌پردازد.

صلاحیت مجتمع قضایی امور تجاری تهران

روش کلاهبرداری از طریق طرح‌های پانزی، هرمی و چندسطحی چگونه است؟

_ ارائه تبلیغات دروغ مربوط به یک سرمایه‌گذاری یا فعالیتی با سودآوری بسیار به‌سرعت پخش خواهد شد.

_ سرمایه‌گذاران تازه‌وارد این دروغ‌ها را باور می‌کنند و روی این پروژه‌های جعلی سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

_ به افراد می‌گویند برای سود بیشتر دوستان و نزدیکان خود را وارد سیستم نمایید.

_ جهت جلب اعتماد افراد در ابتدا، سود افراد قدیمی از سرمایه افراد جدید پرداخت خواهد شد تا از این طریق افراد بیشتری جذب شوند.

_ در نهایت کلاهبرداران فرار می‌کنند، تا بخش زیادی از پول‌ها را برای خود بردارند و مقدار کمی به هم‌دستان خود (مانند شرکت‌های وابسته) می‌دهند.

_ در این طرح‌ها یک یا چند محصول بی‌کیفیت نیز موجود است که افراد مجبور هستند آن‌ها را با قیمت‌های بالا بفروشند.

روش شناسایی و پرهیز از طرح‌های پانزی و هرمی چیست؟

لازم است افراد منطقی باشند و در صورتی که هدف و وعده‌ی داده شده بیش ‌از حد غیر واقعی می‌باشد، پس به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد.

بسیاری از طرح‌های پانزی اطلاعات مالکان خود را آشکار نخواهند کرد. آنها اطلاعات را در دسترس سرمایه‌گذاران قرار نمی‌دهند و افراد اصولا کورکورانه وارد این طرح خواهند شد و سرمایه‌گذاری می‌نمایند، اما زمانی ‌که اوضاع به هم میریزد، هیچ‌کس پاسخگو آن‌ها نخواهد بود.

لازم است افراد اطلاعاتی در مورد مالکیت و سابقه‌ی پلتفرم در دست داشته باشند. سوالاتی مانند هویت مدیر پلتفرم، آدرس دفتر مرکزی یا زمان آغاز به کار پاسخ داده شود.

نکته دیگر این که وضعیت حقوقی پلتفرم مورد بررسی قرار گیرد. این که آیا تیم سازنده برای مدیریت پلتفرم دارای مجوز قانونی از سوی مقامات مربوطه است یا خیر؟ چنانچه مشکلی ایجاد شود، آیا قابلیت طرح شکایت وجود دارد؟ بنابراین بهتر است تمامی این موارد به صورت واضح و دقیق پاسخ داده شود.

وکیل شکایت از بانک شمال تهران

روش‌های دیگر کلاهبرداری از طریق رمز ارز چیست؟

رایج‌ترین روش کلاهبرداری، صرافی های آنلاین ارز دیجیتال و سوء استفاده از نام سایت‌ها و کیف پول‌های معتبر و اقدام به جعل کیف پول و درگاه واریز ارز می‌باشد. بنابراین بهتر است، کاربران با دقت بیشتری جابه‌جایی‌های خود را انجام بدهند.

روش دیگر کلاهبرداری از طریق رمز ارزها، کلاهبرداری با ادعای این که توکن عرضه شده در آینده بسیار کاربردی و ارزشمند می‌باشد و سورآوری بسیاری برای کاربران دارد و در این حالت به فروش توکن اقدام خواهند کرد، در صورتی که دارای هیچ ارزشی نیست.

روش دیگر کلاهبرداری پامپ و دامپ است. کلاهبرداران به صورت ناگهانی میزان زیادی ارز کم ارزش را خریداری می‌کنند و با تبلیغات گسترده موجب افزایش تقاضا برای آن ارز و افزایش شدید قیمت آن‌ها خواهند شد که این روش هم دروغ است و فقط موجب درآمدزایی برای این کلاهبرداران خواهد شد.

لازم است افراد با مشورت از وکلای متخصص، باتجربه و مورد اعتماد وارد بازار رمز ارزها شوند و به افراد ناشناس اعتماد ننمایند.

وکیل تخصصی شکایت کلاهبرداری در حوزه رمز ارز

دریافت مشاوره از وکیل متخصص و باتجربه باعث می‌شود که اطلاعات مورد نیاز در زمینه کلاهبرداری از طریق رمز ارز را به دست آورد و با اقدامات اصولی، پرونده با سرعت بالاتر و باریسک کمتر به نتیجه برسد.

چنانچه به دنبال دریافت مشاوره درباره موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز هستید، ما موسسه حقوقی مهر پارسیان، با مدیریت دکتر محمدرضا مهری را به شما معرفی می‌کنیم که دارای وکلای متخصص و باتجربه در زمینه موضوع کلاهبردای از طریق رمز ارز است.

مطالبه ارز خارجی

جهت دریافت نوبت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز، می‌توانید با شماره تماس‌های موسسه حقوقی مهر پارسیان نیز، تماس حاصل نمایید.

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9و10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر وکیل آنلاین در تهران

021-88795408
021-88799562
021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات
ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل پایه یک

09120067661
09120067662
09120067663

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل پایه یک جرایم اقتصادی

09120067664
09120067665
09120067669

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.
دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی وکیل محمد رضا مهری
دفتر وکالت مجازی وکیل آنلاین در ایران خدمات زیر را ارائه خواهد نمود.
مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز.
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل.
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران.
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی.
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران.
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *