با موضوع گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه همراهتان هستیم.

به دلیل مشکلات مختلفی که بر سر راه ازدواج قرار گرفته و بار مسئولیتی کمی که ازدواج موقت یا به اصطلاح عامه صیغه کردن دارد تمایل افراد به این سبک رابطه بسیار زیاد شده است.

الزامی نبودن ثبت این نوع ازدواج جز در شرایط خاص و پروسه طولانی و تقریبا سخت اثبات رابطه زوجیت یکی از دلایلی محسوب می‌شود که تمایل زن و مرد و مخصوصا مرد را به این نوع رابطه زیاد کرده است.

همچنین نکاح(ازدواج) آثار مالی زیادی را برای مرد به وجود می‌آورد که از جمله آن می‌توان به مهریه و نفقه و همچنین اجرت‌المثل ایام زوجیت، اشاره کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده نکاح آثار غیرمالی هم دارد که باعث شده جوانان اغلب به سمت ازدواج سفید و نکاح موقت(صیغه) و…. تمایل پیدا کرده‌اند.

از جمله نتایج بدی که ازدواج‌های صیغه‌ای دارند عدم تعهد اخلاقی و قانونی زن و مرد به یکدیگر است. نکاح موقت یا همان صیغه در قانون کشور ایران پیش‌بینی شده و  آثاری هم در بعضی شرایط بر آن مترتب شده است اما باز هم خلاء حمایت قانون‌گذار احساس می‌شود.

بعضی از نتایجی که این نوع ازدواج موقت(صیغه) به همراه دارد باردار شدن زوجه و در نتیجه اختلاف بر سر بقا و  یا سقط جنین می‌باشد.

همچنین اگر بچه‌ای در نتیجه این ازدواج به دنیا بیاید بر اثر اختلاف پیش آمده ممکن پدر به هر دلیلی اقدام به گرفتن شناسنامه نکنند.

گروه حقوقی وکلای موسسه حقوقی مهرپارسیان به بررسی چگونگی گرفتن شناسنامه برای بچه‌‌ای که در نتیجه نکاح موقت(صیغه) متولد می‌شوند، پرداخته است.گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

سوالات مهم در خصوص موضوع گرفتن شناسنامه برای بچه‌های متولد شده از صیغه

 1. صیغه(نکاح موقت) چیست؟
 2. آیا ثبت نکاح موقت الزامی است؟
 3. در صورت انکار رابطه توسط مرد، تکلیف شناسنامه طفل چه می‌شود؟
 4. چه اشخاصی موظف به گرفتن شناسنامه می‌باشند؟
 5. ثبت، ‌نام مادر در شناسنامه فرزند حاصل از ازدواج موقت به چه صورت است؟
 6. اگر به دنیا آمدن فرزند را ثبت نکنیم چه مجازاتی دارد؟
صدور اجازه خروج از کشور

 صیغه( نکاح موقت) چیست؟

نکاح موقت(ازدواج موقت) که عموم مردم آن را به عنوان صیغه می‌شناسند به ازدواج مدت‌دار گفته می‌شود.

یعنی ازدواجی است که برای مدت معینی صورت می‌گیرد و پس از پایان مدت یا بخشیدن بقیه مدت، بدون رعایت تشرفات جدایی مثل طلاق ،از بین می‌رود.گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

آیا ثبت نکاح موقت(صیغه) الزامی است؟

در حقوق ایران الزامی به ثبت ازدواج موقت وجود ندارد مگر در سه صورت که عبارتند از: توافق زن و مرد به ثبت ازدواج موقت، باردار شدن زن و اگر ضمن عقد موقت شرط شده باشد.

ماده 21 قانون حمایت از خانواده، نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است مورد حمایت قرار می‌دهد.

نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است:

 1. باردارشدن زوجه
 2. توافق طرفین
 3. شرط ضمن عقد

تبصره ـ ثبت وقایع موضوع این ماده و ماده (۲۰) این قانون در دفاتر اسناد رسمی ازدواج یا ازدواج و طلاق مطابق آیین‌نامه‌ای است که ظرف یک سال با پیشنهاد وزیر دادگستری به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد و تا تصویب آیین ‌ نامه مذکور، نظام ‌ نامه‌های موضوع ماده (۱) اصلاحی قانون راجع به ازدواج مصوب ۱۳۱۶/۰۲/۲۹ کماکان به قوت خود باقی است.

بنابراین در ازدواج موقت در صورت بارداری باید نکاح ثبت شود و پدر ملزم است برای این فرزند شناسنامه بگیرد. ماده 1158 قانون مدنی بیان می‌دارد که:

طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از شش ماه و بیشتر از ده ماه‌ نگذشته باشد.

تقسیم ارث طلای مادر

بنابراین اگر در نتیجه صیغه زن باردار شود و شرط الحاق فرزند که در ماده 1158 قانون مدنی ذکر شده است، نیز وجود داشته باشد حتی اگر مدت صیغه هم به پایان رسیده باشد باز هم مرد باید برای فرزندی که در نتیجه نکاح موقت متولد شده است، شناسنامه بگیرد.گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

در صورت انکار رابطه توسط مرد، تکلیف شناسنامه طفل چه می‌شود؟

ماده 1159 قانون مدنی، در خصوص مواردی که مرد منکر رابطه پدرو فرزندی بین خود و فرزند متولد شده باشد، بیان می‌دارد که: هر طفلی که بعد از انحلال نکاح متولد شود ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه مادر هنوز شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا‌ روز ولادت طفل بیش از ده ماه نه گذشته باشد مگر آنکه ثابت شود که از تاریخ نزدیکی تا زمان ولادت کمتر از ۶ ماه و یا بیش از ده ماه گذشته باشد.

پس در مواردی که مرد رابطه زوجیت بین خود و همسرش را انکار می‌کند و به تبع آن منکر فرزند می‌شود و در نتیجه برای بچه ناشی از صیغه موقت شناسنامه نمی‌گیرد.

در صورتی که زن مدعی باشد باید ابتدا رابطه زوجیت بین خود و همسرش را اثبات کند و به تبع اثبات زوجیت رابطه سببیت بین پدر و فرزند هم اثبات می‌گردد و دادگاه مرد را ملزم به گرفتن شناسنامه برای فرزند متولد شده از ازدواج موقت (صیغه) می‌نماید.گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

چه اشخاصی موظف به گرفتن شناسنامه می‌باشند؟

بر اساس ماده 12 قانون ثبت‌احوال، ولادت هر طفل در ایران اعم از این‌که پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند باید به نماینده یا مامور ثبت احوال اعلام شود.

استفاده از توبه برای معافیت از مجازات

ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور به مامور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد به نزدیک‌ترین ماموران کنسولی و یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.

در صورت عدم دریافت شناسنامه از سوی پدر در ازدواج‌های موقت، شناسنامه به نام خانوادگی مادر صادر می‌شود.

ماده 16 قانون ثبت احوال در این خصوص اینچنین تعیین تکلیف می‌نماید که:

اعلام و امضاء سند ثبت ولادت به ترتیب به عهده اشخاص زیر خواهد بود:

 1. پدر
 2. مادر در صورت غیبت پدر و در اولین موقعی که قادر به انجام این وظیفه باشد.
 3. مادر یا جد پدری که از طرف دادگاه به سمت ولایت انتخاب شده باشد.
 4. وصی یا قیم یا امین.
 5. اشخاصی که قانوناً عهده‌دار نگهداری طفل می‌باشند.
 6. متصدی یا نماینده مؤسسه‌ای که طفل به آنجا سپرده شده است.
 7. صاحب واقعه که سن او از 18 سال تمام به بالا باشد.

‌تبصره – در صورتی که ازدواج پدر و مادر طفل به ثبت نرسیده باشد اعلام ولادت وامضاء اسناد متفقاً به عهده پدر و مادر خواهد بود و هرگاه اتفاق‌پدر و مادر دراعلام ولادت میسر نباشد سند طفل با اعلام یکی از ابوین که مراجعه می‌کند با قیدنام کوچک و طرف غائب تنظیم خواهد شد.

‌اگر مادر اعلام‌کننده باشد نام خانوادگی مادر به طفل داده می‌شود.گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

اولویت گرفتن شناسنامه با چه اشخاصی است؟

در مواردی که ازدواج موقت (صیغه موقت) ثبت نشده باشد، پدر و مادر ایرانی هر دو یا جد پدری باید برای دریافت شناسنامه فرزند خود به مراکز ثبت احوال مراجعه کنند.

اولویت دریافت شناسنامه برای نوزاد به ترتیب با پدر، جد پدری و مادر است، تشخیص پدر و مادر طفل متولد شده با دادگستری می‌باشد.

در مورد اطفال حاصل از ازدواج موقت زوجه (مادر) می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات واقعه نکاح که به تبع آن الحاق فرزند به پدر هم ثابت خواهد شد پدر را به گرفتن شناسنامه برای فرزند مجبور کند.

طلاق توافقی چیست؟

ثبت‌نام مادر در شناسنامه فرزند حاصل از ازدواج موقت به چه صورت است؟

درباره‌ی ثبت نام مادردر شناسنامه‌ی فرزند حاصل از ازدواج موقت(صیغه) در صورت مراجعه نکردن پدر،جهت دریافت شناسنامه طفل، طبق قانون در مواردی که پدر بچه‌ای مشخص نباشد، یعنی در مورد اطفال نامشروع، مادر وی می‌تواند با مراجعه به ثبت احوال با نام خود(مادر) برای طفل شناسنامه بگیرد و در این مورد به جای نام پدر، نامی فرضی گذاشته خواهد شد.

در خصوص فرزندان حاصل از ازدواج موقت، مادر می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات واقعه نکاح که به تبع اثبات رابطه زوجیت، الحاق فرزند به پدر هم ثابت خواهد شد.

بنابراین مادر می‌تواند از طریق دادگاه، پدر را به گرفتن شناسنامه برای فرزند اجبار کند که این امر باعث تعلق کلیه حقوق مالی به چنین فرزندی خواهد شد.

اگر پدر طفلی فوت کند و وی جد پدری نیز نداشته باشد دادستان برای وی قیم تعیین می‌کند و در این مورد مادر برای قیمومیت فرزند ارجحیت دارد.

اگر به دنیا آمدن فرزند را ثبت نکنیم چه مجازاتی دارد؟

شناسنامه نگرفتن برای فرزند جرم نیست اما تخلف محسوب می‌شود و برای آن در قانون ثبت احوال جریمه در‌نظر گرفته شده است.

ماده 48 قانون ثبت احوال: اشخاصی که از وظایف مذکور در ماده 16 خودداری کنند یا با در دست داشتن شناسنامه اقدام به اخذ المثنی نمایند مورد تعقیب قرار گرفته و علاوه بر الزام به انجام تکالیف مقرر به پرداخت دویست و یک تا پنج هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

بهترین وکیل در زمینه گرفتن شناسنامه برای طفل ناشی از صیغه( ازدواج موقت) چه وکیلی است؟

بهترین وکیل در خصوص گرفتن شناسنامه برای اطفال ناشی از نکاح موقت، وکیلی است که علاوه بر تجارب و سوابق کاری در حوزه اثبات نسب و اثبات رابطه زوجیت، به قوانین و رویه قضایی در زمینه گرفتن شناسنامه برای اطفال متولد شده از صیغه را داشته باشد.

پایگاه یکم پلیس امنیت اخلاقی

بدین منظور موسسه حقوقی مهرپارسیان، با مدیریت وکیل پایه یک دادگستری، دکتر محمدرضا مهری، جهت ارائه هرگونه مشاوره و پذیرش پرونده در حوزه گرفتن شناسنامه برای بچه صیغه، به شما مخاطبان گرامی معرفی می‌گردد.

گرفتن شناسنامه برای بچه‌ صیغه

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9و10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر وکیل آنلاین در تهران

021-88795408
021-88799562
021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات
ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل پایه یک

09120067661
09120067662
09120067663

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل پایه یک جرایم اقتصادی

09120067664
09120067665
09120067669

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.
دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی وکیل محمد رضا مهری
دفتر وکالت مجازی وکیل آنلاین در ایران خدمات زیر را ارائه خواهد نمود.
مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز.
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل.
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران.
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی.
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران.
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

2 سه نظر

 1. سلام
  اگر به بچه ای که از رابطه نامشروع به دنیا بیاد شناسنامه بگیریم همه حق و حقوق فرزند طبیعی رو داره؟

  1. سلام، سوال شما بسیار کلی می‌باشد اما حقوقی که مبتلابه تر میباشند رو خدمتتون عرض می‌کنم، به موجب قانون خانواده، حضانت و نگهداری طفل حق و تکلیف پدر و مادر است لذا در این خصوص تفاوتی بین بچه حاصل از رابطه مشروع و غیر مشروع نیست. همچنین در قانون مدنی در خصوص نفقه بیان شده است که نفقه اولاد بر عهده پدر و مادر است. اما در خصوص چون نسبت سببی و نسبی مشروع ملاک می‌باشد، ارث نمی‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *